CZ

About the Project

The force behind the FASHION FOR FOKUS project is Fokus Praha, a non-profit NGO helping people with severe mental health problems. The show’s motto, “Focus on Uniqueness”, bridges the worlds of fashion and mental health. People whose behaviour stands out from the mainstream are often labelled crazy, yet in a very similar way, artists and designers experimenting in the field of fashion tend to be regarded as mad or extravagant.

The main objective of the project is to raise funds for the activities of Fokus Praha and to build on the success of previous editions of the charity event where the world of fashion meets the mission to help. We cooperate with unique Czech designers and artists, who made their talents and time available to support this charitable effort.


Fokus Praha

We are Fokus Praha, a non-profit NGO. We support people with severe mental health problems so as to allow them, in spite of the symptoms of their condition, to live a happy and dignified life in their homes. We offer support in the area of housing, work, employment, education, as well as leisure and self-help activities. Also, we provide programs of health and psychotherapeutic and emergency assistance. We defend the rights and interests of people who have an experience of mental illness and we raise awareness of issues relating to mental health. We promote an open approach and tolerance towards people with an experience of mental illness.

Fashion Designers

Fashion Designers

  • La femme MiMi

  • Ivana Follová

  • Kolekce UPCYKLACE

Face of Fashion For Fokus

Face of Fashion For Fokus

Anna Marešová

Anna Marešová

Potřebuji se smát. Bez toho se nedá dobře žít!

Osobitá mladá designérka Anna Marešová propůjčila svoji tvář letošnímu ročníku Fashion for Fokus. S Fokusem Praha nespolupracuje ale poprvé. Na podzim 2017 jsme se "potkali" na Designbloku, kde na naší destigmatizační expozici byla v centru zájmu "psycholampa" z její dílny. Návštěvníci si mohli ve stylizované obří lampě vyzkoušet pocity a prožitky lidí s duševním onemocněním. Lampa sklidila velký zájem a i Anna Marešová byla na Designbloku velmi úspěšná, její projekt modré tramavaje pro Prahu byl mezi oceněnými. My jsme hrdí, že se rozhodla podpořit téma duševního zdraví a osobité módy na Fashion for Fokus 2018. číst více >

Už od roku 2012 máte studio, kde se zabýváte průmyslovým designem. Myslíte, že to, jak věci vypadají má stejnou důležitost jako prostá funkčnost?

Myslím, že to je provázané. Věc, která je funkční, ale rozčiluje Vás, jak vypadá zkrátka není 100%. A naopak to také nefunguje. Můžete mít krásnou konvici na čaj, ale když se s ní každé ráno polejete, protože je špatně vyřešená, tak se Vám zaručeně líbit nebude.

Děkujeme,že jste přijala výzvu stát se tváří Fashion for Fokus 2018. Co pro Vás znamená "osobitost" v módě? Co pro vás znamená "osobitost" v životě?

Pro mě osobitost znamená to, že si člověk na nic nehraje a je sám sebou. A podobně vnímám i módu.

Čím si děláte radost Vy osobně? Jak relaxujete? Co přispívá k Vaší duševní pohodě?

Pro mě jsou duležití lidé, které mám kolem sebe. Ti nejbližší, na kterých mi nejvíce záleží. Když jsem s nimi v pohodě, tak se i dobře cítím. A co mne také nabíjí, je humor. Ja se potřebuji prostě smát. Bez toho se nedá dobře žít.

Na čem aktuálně pracujete? Kde můžou lidé Vaši tvorbu potkat?

Kromě toho, že neustále pracuji na značce Whoop.de.doo (od návrhu, přes výrobu až po prodej), teď je pro mne zásadním projektem tramvaj pro Prahu T3Coupé (www.t3coupe.cz), která má být hotová letos na podzim. Kdo by chtěl tramvaj vidět už dřív, tak se může zastavit u nás ve studiu na Letné tento čtvrtek 26.4. od 18:00 a může se projet Prahou virtuální 3D animací.

Contacts

Contacts

  • Slavomíra Pukanová / produkce & fundraising / +420 777 800 416 / fundraising@fokus-praha.cz
  • Eva Čižinská / public relation / +420 777 080 237 / pr@fokus-praha.cz
  • Denisa Slavíková / art director / +420 604 848 244 / denisa.slavikova@faiblegroup.cz
Partners

Partners

General partner: