EN
O projektu

O projektu

Za projektem FASHION FOR FOKUS stojí nevládní nezisková organizace Fokus Praha, která pomáhá lidem s dlouhodobým duševním onemocněním. Motto přehlídky „Zaostřeno na osobitost“ propojuje téma módy a duševního zdraví. Stejně tak jako jsou lidé, jejichž chování se vymyká hlavnímu proudu, označováni za blázny, jsou také umělci a experimentátoři na módním poli považováni často za nenormální a extravagantní.

Hlavním cílem projektu je získat prostředky na činnost Fokusu Praha a úspěšně navázat na loňský první ročník charitativní akce, kde se bude potkávat svět umění a módy s posláním pomáhat. Spolupracujeme s mladými, osobitými, českými designéry a umělci, kteří propůjčili svůj talent a čas na pomoc charitě.

Fokus Praha

Fokus Praha

Nevládní nezisková organizace Fokus Praha už 25 let pomáhá lidem s dlouhodobým duševním onemocněním. Fokus Praha je průkopníkem řady přístupů v sociální práci. Od svého založení důsledně prosazuje komunitní přístup k péči. Lidem s vážným duševním onemocněním poskytuje profesionální sociální a zdravotní služby v oblasti komunitní péče, bydlení, práce, volného času a krizové pomoci. Aktivně se zapojuje do reformy psychiatrické péče a celospolečenské diskuze o destigmatizaci lidí s duševní nemocí. Fokus Praha je zakladatelem první sociální firmy v ČR a nadále se věnuje rozvoji sociálního podnikání. Jeho služeb ročně využije přibližně 1300 klientů.

Módní designéři

Módní designéři

Podpora ze světa módy - Réka Vágó reka_vago-foto

Réka Vágó je nejznámější návrhářkou obuvi v Maďarsku. Díky mezinárodnímu studiu a svým rozsáhlým odborným zkušenostem se stala maďarskou odbornicí číslo jedna na výrobu bot. Přesně ví, co si nohy zaslouží. Studiem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Moholy-Nagy v Budapešti a na London College of Fashion získala neotřelý a kosmopolitní přístup, který velmi chytře spojila se svými předchozími zkušenostmi profesionální tanečnice. Značka REKAVAGO, kterou nakonec v roce 2005 založila, začala působit na maďarském trhu jako značka bot na míru. Díky rostoucí poptávce se rychle stala luxusní módní návrhářskou značkou, která přináší sezónní kolekce pro ženy a muže, má svoji svatební linii a kromě ikonických jedinečných bot nabízí také širokou škálu dalších doplňků. Značka si i přes svůj růst dokázala úspěšně udržet původní hodnoty a stále je z ní cítit kreativita, lehkost, pohodlí a klíčová role návrhářky.


Réka Vágó věnuje jeden pár luxusních bot ze své kolekce do charitativní aukce na podporu Fokusu Praha. Děkujeme!


 

Vstupenky

Vstupenky

Vstupenky na galavečer Fashion for Fokus zakoupíte v předprodeji sítě Ticketportal.

Vstupenky zde:

ticketportal.png, 3,3kB

Zakoupením jedné vstupenky přispíváte částkou 250 Kč na veřejnou sbírku Fokusu Praha.
Podpořte projekt

Podpořte projekt

Výtěžek ze vstupného na přehlídku a individuálních i firemních darů letošního ročníku Fashion for Fokus bude věnován svépomocnému Klubu Mosty Fokusu Praha

Vaše dary nám pomohou:
  - vybudovat venkovní klubové zázemí pro lidi s dlouhodobým duševním onemocněním. Bude sloužit klientům Klubu Mosty jako zázemí pro podpůrné komunitní setkávání, pro společné kulturní a zájmové aktivity mimo léčebnu.

  - vybavit vnitřní prostory klubovny pro potřeby filmového klubu a pro potřeby vzdělávání peer pracovníků z řad klientů s osobní zkušeností s duševním onemocněním

Nadace Divoké husy zdvojnásobí výtěžek ze vstupného i z darů poskytnutých v rámci přehlídky Fashion for Fokus
až do výše 60 000,- Kč.

Za vaši podporu moc děkujeme!

Děkujeme za podporu!

Děkujeme za podporu!

2. ročníku se účastnilo přibližně 180 hostů a celkový výtěžek ze vstupného a finančních darů získaných přes platební portál darujme.cz i formou příspěvků na veřejnou sbírku přímo v prostorech muzea dosáhl 61 706 Kč. Díky grantu od Nadace Divoké husy k tomuto výtěžku přibude 60 000 Kč a Fokusu Praha tak prostřednictvím benefiční akce připadne 121 706 Kč.

Tvář Fashion for Fokus

Tvář Fashion for Fokus

Vica Kerekes

Vica Kerekes

Pomáhať je ako dýchať, ako jesť…

Narodila se a studovala na Slovensku, kde žije i její rodina. Po rodičích je však maďarské národnosti a v současnosti žije v Budapešti. Je hvězdou českých filmů, krásná a osobitá herečka Vica Kerekes, známá hlavně z filmů Muži v naději, 7 dní hříchu, Dešťová víla, Křídla Vánoc a seriálu Clona, propůjčila svojí tvář letošní přehlídce Fashion for Fokus. Nejenom o módě jsme si s ní povídali u snídaně v dejvické kavárně. číst více >


Baví vás móda?

Snažím sa mať na módu zdravý pohľad, aby ma celkom nepohltila. Myslím si totižto, že je veľmi ľahké do toho spadnúť, človek chce byť stále in, neustále pozerá časopisy… stáva sa závislým. Ja sa snažím, aby móda presne vystihla to, čo som JA. Aby to jednoducho nebolo o tom, že teraz mám na sebe nejakého módného návrhára. Chcem zachovávať zdravú rovnováhu, čo sa týka života aj módy. Navyše, keď mám nejakú premiéru, uprednostním mladého módného návrhára a nie nejakú veľmi známu značku. Mám radšej, keď návrhára poznám osobne, keď viem, že model vytvorila Ester, pri pohľade na jej výtvor sa mi hneď vybaví jej osobnosť a to ma baví.

Čím se inspirujete při výběru oděvů?

V živote som mala rôzne obdobia. Hľadala som sa, skúšala , experimentovala. Je asi prirodzené, že sa všetci vyvíjame, že sme na ceste, formujeme sa. Takže je asi normálne, že i ja som prešla v móde rôznymi štádiami a myslím si, že teraz som našla to, čo som JA.

Žijete v Maďarsku, pocházíte ze Slovenska, působíte i v Česku. Vnímáte rozdíly ve stylu oblékání lidí v těchto zemích?

Podľa mňa nie je veľký rozdiel v obliekaní ľudí v týchto krajinách. Ľudia v Maďarsku sú možno extrémnejší, smelší, farebnejší. Sú proste v móde odvážnejší.

Mottem přehlídky je „zaostřeno na osobitost“. Jak vnímáte osobitost – originalitu vy? Máte ráda výstřední „bláznivé“ oblečení?

Musím povedať, že nie. Ale baví ma, keď ho na niekom vidím a je to v súlade s jeho osobnosťou. Keď je to človek, ktorý výstrednejšie oblečenie unesie, tak sa mi to páči, akceptujem to, vnímam to pozitívne. … Ja by som sa tak tiež rada obliekla, ale asi by som sa necítila úplne dobre.

Fokus podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Máte nějaký osobní vztah k těmto lidem? Máte ve svém okolí někoho, kdo takovou zkušeností prošel?

Áno, mám vo svojom okolí človeka, který máva takéto zvláštne stavy. Sú obdobia, že je absolútne v pohode, ale občas sa to zmení a dostáva sa do stavu, keď potrebuje podporu, pomoc a určitú kontrolu. Myslím si, že takýchto ľudí je mnoho, bojujú sami so sebou, svojimi náladami a pritom sú pozitívni a navyše ešte pomáhajú ostatným.

Fashion for Fokus je charitativní akce, jejímž cílem je získat podporu pro Fokus Praha. Jaký je váš vztah k charitě?

Pomáhať je ako dýchať, ako jesť… Nemalo by byť otázkou v živote, či pomáhať alebo nie…. Je to predsa tak prirodzená vec. Je zvláštna doba. Oproti minulosti, už nemusíme tak veľmi pracovať fyzicky, nebojujeme telom, ale čím ďalej tým viac, namáhame psychiku. Výsledkom sú duševné choroby, boľavá duša. Oproti tomu, v súčasnosti máme mnoho spôsobov ako si vzájomne pomôcť. Jedným z nich sú rôzne nadácie a pomáhajúce organizácie, ktoré to umožňujú.

Vy sama působíte hodně pozitivně a vyrovnaně. Jak to děláte?

Snažím sa byť v rovnováhe sama so sebou. Tak ako každý i ja občas potrebujem zo seba dostať nahromadený stres a negatívne emócie. Hľadám cestu, výzvy, snažím sa prekonávať svoje bloky… Práve pred pár dňami som prekonala samú seba a svoj strach a odhodlala sa verejne zaspievať. A to je moja terapia.

Program

Vica Kerekes a Norbert Kovács / Jana Vrána a Palo Kršiak

Součástí programu benefice bude:
- pěvecké vystoupení herečky Vici Kerekes v kytarovém doprovodu slovenského hudebníka Norberta Kovácse.
- taneční vystoupení choreografů a tanečníků Jany Vrány a Pala Kršiaka..

JANA VRÁNA a PALO KRŠIAK

Taneční performance „MANŽELSTVÍ“

Jana Vrána absolvovala v roce 2008 konzervatoř Duncan Centre . Byla oceněna na mezinárodní choreografické soutěži „Cena Jarmily Jeřábkové“, a poté absolvovala stáž na Institut del Theatre v Barceloně. Důraz klade na vlastní sólovou tvorbu v níž zkoumá rozmanité podoby tanečního projevu a zážitky každodenní tělesnosti. Dále pracuje jako taneční interpret a pohybový model pro další média jako je fotografie, film. Spolupracuje s designéry (Danou Bezděkovou, Petrou Ptáčkovou). K dalším významným spolupracím patří např. Robert Wilson, bratři Formani, Cinema Royal, Vladimírem 518, Angela Lamprianidou, Daniel Špinar.

Palo Kršiak vystudoval konzervatoř Duncan Centre a Hamu obor choreografie, absolvoval také stáž na Florida Internationial University. Věnuje se vlastní tvorbě, interpretaci a fotografii. Jeho umělecký slovník se vyznačuje výstižnou osobitostí, dekadentností a smyslem pro výtvarno a symboliku. Spolupracoval s významnými tvůrci jako například Dominique Boivin, Jan Burian, Petr Forman, Robert Wilson, Jíří Heřman, Yoshi Oida, Vladimír 518, David Vrbík, Ondřej Anděra a s mnoha dalšími. 

Kontakty

Kontakty

Partneři

Partneři

Spolupořadatel akce: